98Blogs

مرجع بلاگر ایران - جدید ترین ها از وبلاگ های پارسی

به 98Blogs بزرگترین مرجع بلاگر ایرانی خوش آمدید!
هدف 98Blogs این است تا وبلاگ نویسان ایرانی بهتر دیده شوند و سریع تر پیشرفت کنند.

ثبت شکایت

question_answer آشنايي با تقسيم بندي فضاي خانه هاي قديمي و تاريخي کهن

تقسيم بندي فضاي خانه هاي کهن قبل از هر چيز نشانگر آن است که پيشينيان ما براي حفظ حريم خصوصي خانه ارزش و اهميت قائل بودند .هشتي خانه ، دالان ، ورودي ، ميهمانخانه ، جدايي تالار پذيرايي از نشيمن و. همه نشان دهنده اهميت تقيسم بندي در معماري خانه هاي قديمي است.


اگر راهي نراق دليجان استان مرکزي هستيد حتما سري به خانه هاي قديمي و تاريخي اين کهن شهر بزنيد و از نزديک با اين عناصر معماري ايراني آشنا شويد که در ادامه به چند مورد آن اشاره مي شود:


 


1-تخت گاه
تخگاه يا سکوي انتظار محلي در دو سوي در ورودي ، براي استراحت در هنگام انتظار، براي ورود يا گفتگو با همسايه ها طراحي شده است.اين سکو به عنوان يکي از اِلمان هاي معماري سنتي نراق تبديل شده است.
2-سَر در ورودي
در قديم ديوارهاي کاهگي ساده را براي نماي بيروني خانه ترجيح مي دادند و تنها چيزي که از بيرون خانه به آن زيبايي داده، سر درهاي هلالي با طرح هاي متفاوت است و معمولاّ طوري ساخته شده که در زمستان ها مانع از ريزش برف و باران بود و در تابستان ها نيز مانعي براي تابش مستقيم آفتاب به شمار مي رفت که بسته به اعتقاد صاحبخانه در بالاي سردرِ بيشتر آنها آياتي از قرآن کريم يا عبارات مذهبي نوشته مي شد تا هنگام ورود و خروج از زير آيات قرآني يا روايات و عبارات ديني عبور کنند.

3-درب ورودي
در بيشتر خانه هاي سنتي ، درهاي ورودي دو لنگه و چوبي با کوبه هاي متمايز براي استفاده مردان و ن بود. زن ها کوبه? حلقه اي که صداي زيري داشت ، به صدا در مي آوردند و مردها کوبه ي چکشي شکل را که صداي بمي داشت دق الباب مي کردند.


4-هَشتي
در خانه هاي سنتي پس از عبور از سر در وارد فضايي که " هشتي" ناميده مي شود.اين طرح در معماري کهن ايراني رکن اساسي خانه بود.هشتي خانه در واقع يک فضاي هشت ضلعي يا مربع و مستطيل را بعد از ورودي خانه به وجود مي آوردند. دور تا دور هشتي سکوهايي در دل ديوار قرار گرفته بود که افراد روي آنها نشسته و منتظر استقبال صاحب خانه بمانند. در اين هشتي ها در بعضي مواقع گفتگوها آنقدر طولاني مي شد که صاحبخانه مجبور مي شد در همين مکان از ميهمان پذيرايي نمايد .
پس از هشتي وارد فضاي باريک و منحني شکل مي شويم که راهرو يا دالان است و به حياط اندروني و بيروني يا مرکزي منتهي شده است. دالان ها تعيين کننده قلمروهشتي مي باشند يعني مهمان ابتدا از ورودي خانه وارد هشتي مي شود و سپس از دالان عبور مي کند. دالان به عنوان فضايي است که مهمانان را به اتاق هاي مختلف هدايت نمايد و افراد غريبه را به داخل حياط مرکزي رهنمون کند .


 


فضاي هشتي داراي دو عملکرد است : اولا هشتي به عنوان فضاي تقسيم خانه در نظر گرفته شده است که فضاي اندروني را از فضاي بيروني مجزا کرده است.ثانيا هشتي فضاي توافقي است که افرادي که براي بازديد صاحب خانه آمده اند بايستي در اين فضا صبر مي کردند.
نقش هشتي در تعريف کردن روابط همسايه و تقويت آن مهم بوده است. بعضي از هشتي ها بين چند خانه مشترک بود اهالي آن خانه که با هم فاميل بودند و يا به هم نزديک بودند ،از فضاي هشتي براي دور هم نشيني و گپ زدن استفاده مي کردند.
برخي هشتي ها ساده بودند و بعضي پر نقش و نگار داراي تزئينات معماري و گچ بري و همچنين در برخي هشتي ها داراي سقف گنبدي شکل و روزنه نورگير دار داشتند که از آنجا نور به داخل هشتي مي تابيد و تا غروب آفتاب مي چرخيد .در موقعي که هوا تاريک مي شد همسايه ها يک چراغ موشي يا بادي (فانوس) تا زماني که نياز بود داخل آن روشن مي کردند .در کف هشتي ها نيز تقسيم بندي هندسي وجود داشت و با قلوه سنگ مفروش مي شد.
در مجموع مي توان گفت که مهمترين کار هشتي،تقسيم مسير ورودي به دو يا چند خانه و در عين حال حفظ قسمتي از حريم خانه بوده است.
به هشتي : آرامگاه،طاق،ايوان،رواق و آسمانه هم مي گويند.

5-دالان
دالان راهروي باريکي بود که با پيچ و خم وارد شونده را از هشتي به حياط خانه هدايت مي کرد. پيچ و خم دالان براي رعايت حريم خصوصي خانه بود تا عابر نتواند سريعاً فعاليت هاي جاري در حياط را متوجه شود. در دالان ها معمولا از دکوراسيون هاي ساده و مجلل استفاده مي شد که فرد را مجذوب خود مي کرد.

6-حياط
حياط در خانه هاي قديمي مرکز و قلب ساختمان بود. ، حياط مرکزي همراه با ايوان در هر سمت ، ويژگي بود که از گذشته هاي دور در معماري ايراني حضور داشت ؛ البته اين امکان وجود داشت که حياط از نظر هندسي مرکز خانه نباشد اما از نظر زندگي و انجام فعاليت ها و ايجاد ارتباط بين قسمت هاي مختلف خانه و ساير مسائل مرکز خانه محسوب مي شد.
حياط محلي براي برگزاري مراسم مختلف نظير مراسم مذهبي ، عروسي و تجمع اقوام و معمولاً چهار گوش بود. ابعاد حيات را تعداد و عملکرد فضاهاي اطراف آن تعيين مي کنند. هر حياط معمولاً يک حوض و چند باغچه دارد که بسته به شرايط مختلف محلي نظير آب و هوا و عوامل فرهنگي اشکال متفاوتي مي باشد. سازمان دهي فضاهاي محصور حياط به گونه اي بود که با تغييرات فصلي وکارکردهاي مختلف اتاق هاي مجاور متناسب باشد.در طراحي ودکوراسيون حياط ها معمولا از کاشي هاي رنگي ورنگارنگ شاد استفاده مي شد.

اتاق ها در يک خانه سنتي بر اساس اهميت و کاربردشان دور تا دور حياط قرار مي گرفتند.اتاق هاي تابستاني معمولا در ضلع جنوبي خانه قرار داشتند تا در طول روز تابستان کمتر در معرض آفتاب باشند و اتاق هاي زمستان نشين روبروي اتاق هاي تابستان نشين و دقيقا روي ضلعي قرار مي گرفتند که در طول روز ، بيشترين آفتاب به آنها بتابد. باقي مانده مانند انبار، آشپزخانه و.در رديف دوم و پشت اتاق ها جا مي گرفتند.
اگر به خانه نخجير نراق گذرتان افتاد حتما اتاق هاي تابستان نشين و زمستان نشين را ببينيد و از طراحي و معماري هاي ايراني لذت ببريد.

7-پنج دري
پنج دَري يکي از عناصر سنتي معماري ايراني است.پنج دري به طور معمول يک اتاق بزرگ است که در واقع همان تالار اصلي خانه محسوب مي شود که اغلب اوقات رو به ايوان بزرگي است که پنج در يا پنجره پيوسته براي آن در نظر گرفته شده است.
پنج دري عموماً فضائي بود با دکوراسيون داخلي زيبا و پرکار که در کنار اتاق هاي ساده زندگي در خانه هاي سنتي مشهود بود. تالار با گچبري، آئينه کاري، نقاشي روي گچ، مقرنس و با نقاشي روي چوب تزئين مي شدند. جبهه رو به حياط تالار با اُرسي هاي 3 دري يا 5 دري به حياط خانه مربوط مي شدند. تالار براي پذيرايي از مهمانان محترم مورد استفاده قرار مي گرفت.

ادامه

کلمات کلیدی: مي ,خانه ,هشتي ,ها ,حياط ,يا ,خانه هاي ,مي شد ,اتاق هاي ,است که ,شده است ,خانه هاي قديمي ,خانه هاي سنتي ,تقسيم بندي فضاي ,بندي فضاي خانه

clear_all آخرین مطالب این وبلاگ

clear_all آخرین ارسال ها

keyboard_arrow_up
هر هفته 7 فیلم رایگان !!
دانلود اپلیکیشن فیلم آپرا (upera.shop)